![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmKy5ueFZIrtnAw6xHs40Liw29p0xa0HJsiTTlF05ySJhodtlCSI1fSfXstV-xcrrlJmx9k4-KAqKIcqrtb7h2jnQT682SZiGcrhLwx-j8YGMV4GcK9WCphbKVKVt5Ca1U01pMa5KE5kM/s200/tromaktiko.jpg)
για «δανεικά κι αγύριστα» ή δάνειο της απελπισίας. Προέρχεται από τον όρο «ναυτικό δάνειο». Το ναυτοδάνειο το χορηγούσαν
στον πλοιοκτήτη ή τον πλοίαρχο με πολύ μεγάλο τόκο, επειδή ο δανειστής συμμετείχε στον κίνδυνο να χάσει τα χρήματά του σε περίπτωση που θα ναυαγούσε το καράβι ή αβαρίας κλπ. Ο θεσμός των ναυτοδανείων είχε εφαρμογή από τους αρχαίους και διατηρήθηκε και μετά και προπαντός το Μεσαίωνα και μπήκε και σε μας ο θεσμός (Ναυτικό Δίκαιο). Τα ναυτοδάνεια ήταν πρόδρομος της «θαλασσασφάλειας». Πηγή
Via