![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2l-iFLwbF6aIM_qvbPX7xlW1AGzKV1Oks7fm5NIE6HAd_Pmxf9ovgQ5WXCtKobQYJ-5pf77Z1oSBjSe6hh1b7_CQc6rkvGL7KabQv-RjHz5ThG7US3ZpXpHZruQTzp7Y8zqSzkSlYRvU/s320/tromaktiko.jpg)
Όταν κάτι πρέπει να γίνει, παρά τις δυσκολίες που παρουσιάζει, μιλάμε για το «αναγκαίο κακό»...Τη φράση αυτή τη βρίσκουμε για πρώτη φορά σ’ ένα στίχο του Μενάνδρου (342-291 π.Χ.), που μιλάει για το γάμο. Ο ποιητής γράφει ότι ο γάμος «...εάν τις την αλήθειαν σκοπή, κακόν μεν εστιν, αλλ’ αναγκαίον κακόν».Δηλαδή: Εάν θέλουμε να το εξετάσουμε στο φως της αλήθειας, ο γάμος είναι μεν ένα κακό, αλλά «αναγκαίον κακόν».Σ’ ένα άλλο απόσπασμα του Μενάνδρου διαβάζουμε -ίσως για παρηγοριά για τα παραπάνω- την εξής περικοπή: «Πάντων ιατρός των αναγκαίων κακών, χρόνος εστίν».Επίσης: «Αθάνατόν εστί κακόν αναγκαίον γυνή». Δηλαδή, η γυναίκα είναι το αιώνιο αναγκαίο κακό. (Φιλήμονος αδήλων, απόσπ. 103 (Meineke).
Via
Via
Tags
Slider