![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHwkgbTLXrh9iSmcvUzQGCK4QUXi94U2hveydL5a7sdgRQ0kOZ4Dxaz0JKT0y96uVwewwGDadaTzP_AnQj3_j_81JbS8Lu6Ptv8vwrnX4gUhqDvQ38T8w3KQgmu15IM1EsGu7DgDsJk4U/s320/tromaktiko.jpg)
Θα μπορούσε να ονομασθεί και «αστεροειδής των Χριστουγέννων», καθώς η... τροχιά του τον φέρνει σχετικά κοντά στη Γη σήμερα. Πρόκειται για τον «2003 SD220», έναν αρκετά μεγάλο αστεροειδή, μήκους δύο χιλιομέτρων, ο οποίος περνά σε απόσταση περίπου 10,6 εκατομμυρίων χιλιομέτρων από τον πλανήτη μας (σχεδόν 28 φορές η απόσταση Γης-Σελήνης) την παραμονή των Χριστουγέννων.Η Αμερικανική Διαστημική Υπηρεσία (NASA) διαβεβαίωσε ότι ο αστεροειδής, που θεωρείται «δυνητικά επικίνδυνος», δεν συνιστά απειλή τουλάχιστον για τα επόμενα 200 χρόνια, σύμφωνα με τους υπολογισμούς για την τροχιά του. Ο αστεροειδής, που μοιάζει με επιμήκη πατάτα, ανακαλύφθηκε το 2003 και η πορεία του μελετήθηκε από το Αστεροσκοπείο του Αρεσίμπο στο Πουέρτο Ρίκο.Τα επόμενα 12 χρόνια ο εν λόγω αστεροειδής, που δεν είναι ορατός με γυμνό μάτι, θα κάνει άλλα τέσσερα κοντινά περάσματα από τη Γη.
Via
Via
Tags
Slider