![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgwFi22CbA1Xjjp6qEkccoiQocwuMEhLsbZJ-08oXTmCNZEZLb4HM3ccUJoaI_-FxBTYsnuwhzeRu0mZ6TiBgqgDhyGCAXABltHudkVD6pbzC7p0u8Si0a2_Fz0Blp_D3RURx3Ek84YxBer/s320/tromaktiko.jpg)
Όταν κάποιος μεταφέρει ένα γεγονός με κάθε δυνατή λεπτομέρεια, τότε λέμε πως αυτός «τα είπε χαρτί και καλαμάρι»...Πρόκειται για μια πολύ παλιά φράση, όπως σημειώνει ο Τάκης Νατσούλης. Από τον 4ο κιόλας αιώνα μ.Χ. ο συγγραφέας Παλλάδιος από την Ελενούπολη, γράφει: «Τα λεχθέντα ων έναυλον έχων την μνήμην ίσως και γραφή παραδώσω εν δέρματι ακμαίω μέλανι εγχαράξας εις μνήμην της ημών γενεάς».Αλλά πιο παραστατικά το γράφει τον 7ο αιώνα και ο Λεόντιος από τη Νεάπολη στην αφήγηση του βίου του Αϊ-Γιάννη του Ελεήμονα: «Ητησάμην ουν ευθέως χαρτίν και καλαμάριν και τα λεγόμενα κατ’ έπος σημειούμην».Αλλά και πολύ μεταγενέστερα συναντάμε τη φράση στο ποίημα «Περί όνου, λύκου και αλεπούς».«Ευθύς ο λύκος έπιασε χαρτί και καλαμάρι,γαϊδάρου τα αμαρτήματα εγγράφως για να πάρει».
Via
Via
Tags
Slider