![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_AKI771oOrzMRMTQ7fyMv3jKzBhLC53xYZdA2QgCS0LyktNwHGc0Z05rGJSLeKzBs8GWGlIBU-Pa2al190ALVuKl_rdyfEpOILvNCprzYJs5qg9FKdObI3ff0kMTm6oNSPyojyyI128c/s320/tromaktiko2071.jpg)
Ο Pep ήταν ένα μαύρο Λαμπραντόρ Ριτρίβερ που στις 12 Αυγούστου του 1924 φυλακίστηκε στις χειρότερες -τότε- φυλακές των ΗΠΑ, στο ...
Eastern State Penitentiary, όπου είχε κρατηθεί ακόμη και ο Αλ Καπόνε. Πλέον το Eastern State Penitentiary έχει εγκαταλειφθεί. Το έγκλημα του Pep; Φόνος. Η ποινή; Ισόβια χωρίς αναστολή! Ο Pep ανήκε στον Κυβερνήτη της Πενσιλβανία, Gifford Pinchot, και στις 24 Αυγούστου τον έστειλε στον φίλο του και αρχιφύλακα της φυλακής Herbert "Hard-Boiled" Smith. Το έγκλημα του ήταν πως είχε σκοτώσει την αγαπημένη γάτα της συζύγου του Κυβερνήτη. Ο αριθμός του τρόφιμο Pep ήταν C-2559. Ο αρχιφύλακας έδωσε όμως μια διαφορετική ιστορία. Είπε πως ο Pep εστάλη στη φυλακή ως μασκότ για τους φυλακισμένους και μάλιστα έγιναν καλοί φίλοι. Ο Pep ήταν πολύ αγαπητός από τους κρατούμενους και έζησε ανάμεσα τους για περίπου μια δεκαετία. Όποια και είναι η εκδοχή της ιστορίας, βλέποντας τον Pep στη φωτογραφία -με το κεφάλι κάτω και τα αυτιά πίσω- μάλλον ήταν ένοχος...
Via
Eastern State Penitentiary, όπου είχε κρατηθεί ακόμη και ο Αλ Καπόνε. Πλέον το Eastern State Penitentiary έχει εγκαταλειφθεί. Το έγκλημα του Pep; Φόνος. Η ποινή; Ισόβια χωρίς αναστολή! Ο Pep ανήκε στον Κυβερνήτη της Πενσιλβανία, Gifford Pinchot, και στις 24 Αυγούστου τον έστειλε στον φίλο του και αρχιφύλακα της φυλακής Herbert "Hard-Boiled" Smith. Το έγκλημα του ήταν πως είχε σκοτώσει την αγαπημένη γάτα της συζύγου του Κυβερνήτη. Ο αριθμός του τρόφιμο Pep ήταν C-2559. Ο αρχιφύλακας έδωσε όμως μια διαφορετική ιστορία. Είπε πως ο Pep εστάλη στη φυλακή ως μασκότ για τους φυλακισμένους και μάλιστα έγιναν καλοί φίλοι. Ο Pep ήταν πολύ αγαπητός από τους κρατούμενους και έζησε ανάμεσα τους για περίπου μια δεκαετία. Όποια και είναι η εκδοχή της ιστορίας, βλέποντας τον Pep στη φωτογραφία -με το κεφάλι κάτω και τα αυτιά πίσω- μάλλον ήταν ένοχος...
Via
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg4-AQN6D-Ne26KUrCAqplpkGmJtISvICmZB6tywo_D_W2GCbpV6GHA9VA7kMQ7FW6cc96kb33IY7zJZJaBIA7cRAjvUz-2CC8UnWS5TL_bKQUDlTaj5_wuYy0ceb48W82WG9pXx6f42GM/s400/tromaktiko2068.jpg)
Tags
Slider